Folytatjuk az éremtárak, közgyűjtemények éremgyűjteményeinek bemutatását. Legutóbb bemutatkozott a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtára gyűjteménye. Most a gyöngyösi Huszár Lajos Éremtár anyagát mutatjuk be.
A Huszár Lajos Éremtárról és Dobál Miklós adományozóról
A Huszár Lajos Éremtár 2007-ben került Gyöngyös város tulajdonába egy magyar származású svájci magángyűjtő, Dobál Miklós adományozása révén. Dobál Miklós családjával 1956-ban emigrált Ausztriába, ahol mélyépítő diplomát szerzett, később pedig Svájcban vízierőműveket és szennyvíztisztító telepeket épített. Eredeti szakmájában nem találta a kiteljesedést, így jelentkezett egy újsághirdetésre, amelyet a Schweizerische Kreditanstalt berni kirendeltsége adott fel. A bank numizmatikust keresett saját éremgyűjteményének kezelésére és gyarapítására. Dobál megfelelt az elvárásoknak, így lett mérnökből hivatásos numizmatikus. Járta az árveréseket és szemmel tartotta a műkincspiacot. Sosem feledte viszont származását és munkája mellett fontosnak tartotta, hogy a régi görög és római érmeken kívül a magyar tematikájú érmeket és emlékérmeket is összegyűjtse. Ha a banknak nem kellett, hát saját költségére.
Így állt össze a „Magyarország 1000 éves történelme érméken és emlékérmeken” című numizmatikai kiállítás, melyet Svájc számos pontján nagy sikerrel állított ki. Az éremgyűjtemény a híres magyar numizmatikus, Huszár Lajos figyelmét sem kerülte el, aki Dobál Miklóst több alkalommal is meglátogatta Svájcban. A gyűjtemény később éppen az ő tiszteletére vette fel a Huszár Lajos Éremtár nevet. Dobál több svájci magyar gyűjtővel egyetértett abban, hogy a gyűjteményt Magyarországon is be kell mutatni, sőt a gyűjteménynek éppenséggel Magyarországon van a helye.
A Huszár Lajos Éremtárnak és a Herman Lipót Képtárnak helyet adó „nagy galéria”
Az éremtári gyűjteményhez állítólag több meg nem nevezett gyűjtő is hozzájárult értékes darabokkal, és abba is beleegyeztek, hogy Dobál a gyűjteményt Magyarországra hozza. Két kikötés volt csupán: a gyűjtemény ne Budapestre kerüljön, hanem egy olyan vidéki városba, ahol működik felsőoktatási intézmény, lehetőleg gazdasági szakiránnyal, ahol a fiataloknak az éremtár értékes szemléltetőanyagot szolgáltathat tanulmányaikhoz. A terv 2007-ben valósult meg. Dobál Miklós hazatelepült Magyarországra, Gyöngyös városában pedig minden feltételt adva talált ahhoz, hogy az érmeket itt állítsa ki egy állandó kiállítás keretében. Az éremtárat Gyöngyös városára hagyományozta tehát, az ünnepélyes átadóra pedig 2007. június 2-án került sor a Grassalkovich házban.
A Huszár Lajos Éremtár ünnepélyes átadója Gyöngyösön 2007. június 2-án. Beszédet mond Dobál Miklós.
A Dobál féle törzsanyag kb. 950 érmet és kitűntetést, és mintegy 250 papírpénzt tartalmaz. Az éremgyűjtemény egyik fele a magyar forgalmi pénzekkel ismerteti meg a látogatókat Szent István korának denárjától napjaink 200 forintosáig, a másik fele pedig történelmi emlékérmeket tartalmaz a 16. századtól napjainkig. Különösen szép az erdélyi pénzek kollekciója, de figyelemre méltó a koronázási emlékérmek és a török elleni háborúk emlékérmeinek gyűjteménye. A nagy értékű éremtár 2019-ben, Dobál Miklós halálával szállt végleg Gyöngyös városára. Dobál Miklós 2018. december 17-én hunyt el. Hamvait az éremtárhoz közel eső gyöngyösi ferences templom urnatemetőjében helyezték örök nyugalomra. Az alapító-adományozóra ma is hálával gondol a város és az intézmény dolgozói.
Az éremtár folyamatosan dolgozza fel és publikálja a numizmatikai anyagot. Először Éremtári Füzetek címmel indult egy sorozat Borbándi Erik szerkesztésében. Megjelent a török háborúk emlékérmeit bemutató füzet, a Mária Terézia korát emlékérmeken bemutató füzet és a koronázási érmek füzete. Egy negyedik füzetben Szabó Gyuláné mutatta be a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete Gyöngyösi Csoportjának 50 éves történetét és éremkibocsátását, majd Szabó Gyula és Vinkler Bálint szerkesztésében egy újabb, immáron ötödik füzet jelent meg a gyöngyösi érmekről és plakettekről.
A legnagyobb horderejű vállalkozás azonban kétségkívül Dr. Tóth Csaba nevéhez fűződik, aki a Magyar Nemzeti Múzeum numizmatikai gyűjteményének „B” szekcióját vezeti. Az egész Dobál hagyatékot (forgalmi fémpénzeket, bankjegyeket, emlékérmeket és kitüntetéseket) egy három kötetesre tervezett, nagy alakú, képes katalógusban tervezi megjelentetni. Személyesen is ismerte Dobál Miklóst, a szakértelme mellett pedig egy numizmatikai témájú könyvekre szakosodott kiadója is van: a Martin Opitz Kiadó. Az első kötet már meg is jelent 2024 júliusában „Kincs ami van. A Huszár Lajos Éremtár I.” címmel. A kötet 172 oldalon keresztül mutatja be a forgalmi fémpénzeket és a koronázási emlékérmeket, egy bevezető tanulmányban pedig a magyar pénzverés történetét.
Dr. Vinkler Bálint
Kincseink: (Fotó: Gedai Csaba)
Corvin díszjelvény
II. Mátyás kétdukátosa 1614-ből (Körmöcbánya)